Home Kaplica ul.Kamienna 10

kaplica 7kaplica 3

Msze Święte odprawiane są w Niedziele i Świeta o godz.9.15

( Pasterka godz.20.00)

Budynek obecnej kaplicy zbudowany został w latach 1905 – 1910, na nie wielkim skrawku gruntu znajdującym się na osiedlu robotniczym przy ul. Kamiennej i Śląskiej. Osiedle zbudował właściciel Zakładów Lniarskich przed I wojną światową dla swoich pracowników. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo dla kogo została zbudowana czy dla ewangelików czy może dla katolików.

Budynek sakralny zaprojektowano w stylu historyzmu jako centralna kaplica na planie prostokąta, ze ściętymi narożami, nakrytą wysokim dachem z sygnaturką, poprzedzoną dużą kruchtą

z neoromańskim portalem. Tak formowane architektoniczne ujęcie budynku powstało w wyniku nawiązania do prostych form śląskich katolickich barokowych kaplic oraz do śląskiej sakralnej architektury romańskiej. Charakterystyczne dla budownictwa początków XX wieku były wielkość bryły budynku, ścisłe ujęcie form, oszczędność detalu oraz charakterystyczny układ pary prostokątnych okien.

Po 1945 roku kaplica służyła katolikom za miejsce przechowywania zwłok zmarłych parafian. To najczęściej z kaplicy prowadził kondukt pogrzebowy na cmentarz komunalny. Każdy ksiądz proboszcz starał się aby w kaplicy odprawiana była msza święta przynajmniej raz w tygodniu, dla mieszkańców osiedla pod fabryką i tak jest do dnia dzisiejszego. Niekiedy starsi mieszkańcy okolicy sami organizują sobie nabożeństwa: w maju litania do Najświętszej Maryi Panny, a w październiku nabożeństwa różańcowe. Kaplica utrzymywana jest ze składek mieszkańców.